Tudatos (táv)vezetés tanácsok

Sokat törtem a fejem, hogy mivel lehetne méltó módon megemlékezni arról, hogy pont ma ünnepli 10 éves születésnapját a Tudatos Vezetés blog. Lehetett volna mindenféle szép számokat felsorolni, de azok inkább nekem érdekesek. Úgyhogy ehelyett írtam valamit, ami remélhetőleg az olvasóknak érdekes a jelen helyzetben. Összegyűjtöttem egy rakás szempontot, ami segít tudatosabban megközelíteni a távmenedzselés kérdését. Ha pedig már belecsaptál, check-listként is szolgálhat.

Természetesen a lista nem kimerítő. Ha hasznosnak találtad, pukkants fel egy számodra kedves palack italt, és koccints velem virtuálisan a blog szülinapja alkalmából, egymás, az ország állampolgárai, és minden földlakó egészségére!

1. Először is, abból érdemes kiindulni, hogy a kollégáid jellemzően otthonról is tisztességesen fognak dolgozni (már aki eddig is így cselekedett). Ha mégis lesz kivétel, akkor azt eseti szinten kell kezelni.

2. Általánosságban igaz, hogy többet kell kommunikálnod, a lehető legtöbb infót megosztanod, és a munkatársakat is erre kell bíztatni, mert a jelen helyzetben nem alakulnak ki spontán beszélgetések, mint a máskor a munkahelyen.

3. Azoknak, akik eddig is strukturáltan és tervezetten végezték a vezetői munkájukat, most könnyebb alkalmazkodni a helyzethez. Akik inkább ad-hoc jelleggel ténykedtek, azoknál most szükség van fokozni a strukturáltságot. A bizonytalanságra gyógyírként szolgálnak ugyanis a fogódzók.

4. Megbizonyosodni róla, hogy mindenki rendelkezik a szükséges technikai feltételekkel és felkészültséggel, és segíteni az esetleges akadályok elhárításában.

5. Átgondolni a következő néhány hónapra a folyamatosan végzendő és az eseti jellegű vagy projektfeladatokat a területeden. Azonosítani a társterületeket, akikkel különösen fontos rendszeresen kell egyeztetni.

6. Áttekinteni, hogy a meglévő rendszerekből milyen arányban lehet nyomon követni a feladatok előrehaladását.

7. Valamilyen feladatkezelő rendszert elkezdeni használni, ha sok embernek sok egyedi feladatat kell figyelemmel kísérni.

8. Ha eddig nem tetted, rendszeres 1/1-eket indítani a célkitűzéshez, nyomon követéshez, visszajelzéshez, és az általános “hogy vagy” jellegű beszélgetésekhez. Az is be kell kalibrálni majd, hogy mi a reális terhelés ebben az időszakban (a családosoknál a gyerekek otthon vannak, napközben ellátni és a tanulásban segíteni kell őket).

9. Felépíteni az 1/1-ek mellett a csapatmegbeszélések és a projektmegbeszélések rendszerét és ismétlődő eseményként betenni a naptárba. A rendszer kialakításába lehetőség szerint érdemes bevonni az érintetteket, de minimum abba, hogy véleményezzék, amit kitaláltál. Ha kell, később változtatni.

10. Azt is egyeztetni a kollégákkal, hogy milyen jellegű kommunikációs tartalmak menjenek inkább chat vagy email formában.

11. Ha lehet, a videót is bekapcsolni minden megbeszélésnél, minél személyesebb legyen.

12. Biztosítani ez elérhetőségedet, amikor szükség van rád. Legyen a kollégák számára egyértelmű, hogy milyen napszakban/időpontban érhetnek el és milyen csatornán. Közös időablakban is lehet gondolkodni, amikor nincsenek megbeszélések és mindenki elérhető telefonon, chat-en.

13. Kínos témákban, konfliktusok esetén mindenképp kerülni az írásbeliséget. Vezetőként az emailben fokozódó feszültséget érzékelve azonnal átterelni videós megbeszélésre a témát és segíteni meditátorként. 

14. A kritikai visszajelzésre ugyanúgy igaz, hogy feltétlenül szóban érdemes adni (nem arra gondolok, hogy javítson ki egy szót a doksiban, hanem a fajsúlyosabb visszajelzésekre). A dicséret, elismerés mehet akár írásban is.

15. A nehezebben boldoguló kollégáknak akár abban is lehet segíteni, hogy életképes napirendet állítsanak össze. A család mellett nem feltétlenül fog működni a 9-5-ig dolgozás megszokott rendje.

16. Szembenézni a realitással, hogy elsőre nem fogjátok tudni tökéletesen eltalálni. Ezért folyamatosan csiszolni kell a működésmódot, változtatni azokon a pontokon, amelyek nem váltak be.

Most egy olyan időszakot élünk amikor különösen fontos, hogy a menedzserek az emberek vezetésével kapcsolatos feladataikat szakszerűen végezzék, különben a termelékenység és a hatékonyság az elkerülhetetlennél lényegesen nagyobb csorbát szenved. Ebben a no-contact világban a Menedzsmentor csapata háromféle módon tudja segíteni a vállalati ügyfeleket:

  • továbbra is biztosítunk Tudatos Vezetés blended learning programokat, ahol a csúszkát a digitális eszközök felé ideiglenesen eltoljuk, tanításmódszertani megfontolások alapos átgondolása után
  • videós online konzultációt/coaching támogatást biztosítunk az erre igényt tartó vezetők számára a távmenedzsment gördülékenyebbé tétele érdekében
  • kulcsrakész, azonnal bevethető, akár pár nap alatt bevezethető mobil vezetői mikrotanulási appunk, az Act2Manage vállalati implementációjával

Vedd fel velünk a kapcsolatot a Menedzsmentor weboldalán, ha tudjuk a szervezetetek működését a felsoroltak valamelyikével segíteni!

More blog posts:

Kutatási beszámoló: Áttörés a vezetőfejlesztő programrésztvevők elköteleződésében

Hurrá, végre vannak adataink! Évek óta várjuk ezt a pillanatot! De mielőtt ismertetném a mini-kutatásunk eredményeit, szeretnék megosztani néhány háttérinformációt, és kontextust adni az adatelemzésünkből levont következtetéseknek. Már több mint egy évtizede fáradhatatlanul keressük a módját annak, hogy miképpen tudnánk a vezetőket rábírni olyan people management szokások beépítésére a mindennapjaikba, amelyek egyaránt szolgálják a beosztottaik és a szervezet érdekét, valamint természetesen egyúttal a sajátjukét is.

Read more »

Nem a távolságtartás a tekintély fő forrása. Íme 20 másik lehetőség.

Újra meg újra felbukkan az orrom előtt az az erőteljes meggyőződés, hogy egy rendes vezető nem barátkozik össze a beosztottaival, mert akkor azzal vissza fognak élni, és nem fog tudni tőlük követelni. Mintha a vezetői tekintély elsősorban a pozícióból vagy a távolságtartásból táplálkozna. Nem vitatva persze, hogy egyes embertársaink bármiféle helyzettel képesek visszaélni, felsorolnék húsz egyéb lehetséges alkotóelemet, a teljesség igénye nélkül, amiből felépülhet a (vezetői) tekintélyünk:

Read more »

Miért távoznak mégis a kollégák, ha egyébként normális a főnök?

Nem csak itthon gond a munkatársak, különösen a jó emberek megtartása, hanem olyan nagy és valószínűleg vonzó munkáltatóknál is, mint a Facebook. Tavaly írt egy cikket a Harvard Business Review-ban a kapcsolódó vizsgálódásaikról és tapasztalataikról három HR-esük egy Wharton professzorral együttműködésben. Szinte már természetes egy efféle cégnél, hogy a Google-hez hasonlóan van egy olyan csapatuk, akik a munkatársakkal kapcsolatos adatokat elemzik (People Analytics Team).

Read more »