Tudatos (táv)vezetés tanácsok

Sokat törtem a fejem, hogy mivel lehetne méltó módon megemlékezni arról, hogy pont ma ünnepli 10 éves születésnapját a Tudatos Vezetés blog. Lehetett volna mindenféle szép számokat felsorolni, de azok inkább nekem érdekesek. Úgyhogy ehelyett írtam valamit, ami remélhetőleg az olvasóknak érdekes a jelen helyzetben. Összegyűjtöttem egy rakás szempontot, ami segít tudatosabban megközelíteni a távmenedzselés kérdését. Ha pedig már belecsaptál, check-listként is szolgálhat.

Természetesen a lista nem kimerítő. Ha hasznosnak találtad, pukkants fel egy számodra kedves palack italt, és koccints velem virtuálisan a blog szülinapja alkalmából, egymás, az ország állampolgárai, és minden földlakó egészségére!

1. Először is, abból érdemes kiindulni, hogy a kollégáid jellemzően otthonról is tisztességesen fognak dolgozni (már aki eddig is így cselekedett). Ha mégis lesz kivétel, akkor azt eseti szinten kell kezelni.

2. Általánosságban igaz, hogy többet kell kommunikálnod, a lehető legtöbb infót megosztanod, és a munkatársakat is erre kell bíztatni, mert a jelen helyzetben nem alakulnak ki spontán beszélgetések, mint a máskor a munkahelyen.

3. Azoknak, akik eddig is strukturáltan és tervezetten végezték a vezetői munkájukat, most könnyebb alkalmazkodni a helyzethez. Akik inkább ad-hoc jelleggel ténykedtek, azoknál most szükség van fokozni a strukturáltságot. A bizonytalanságra gyógyírként szolgálnak ugyanis a fogódzók.

4. Megbizonyosodni róla, hogy mindenki rendelkezik a szükséges technikai feltételekkel és felkészültséggel, és segíteni az esetleges akadályok elhárításában.

5. Átgondolni a következő néhány hónapra a folyamatosan végzendő és az eseti jellegű vagy projektfeladatokat a területeden. Azonosítani a társterületeket, akikkel különösen fontos rendszeresen kell egyeztetni.

6. Áttekinteni, hogy a meglévő rendszerekből milyen arányban lehet nyomon követni a feladatok előrehaladását.

7. Valamilyen feladatkezelő rendszert elkezdeni használni, ha sok embernek sok egyedi feladatat kell figyelemmel kísérni.

8. Ha eddig nem tetted, rendszeres 1/1-eket indítani a célkitűzéshez, nyomon követéshez, visszajelzéshez, és az általános “hogy vagy” jellegű beszélgetésekhez. Az is be kell kalibrálni majd, hogy mi a reális terhelés ebben az időszakban (a családosoknál a gyerekek otthon vannak, napközben ellátni és a tanulásban segíteni kell őket).

9. Felépíteni az 1/1-ek mellett a csapatmegbeszélések és a projektmegbeszélések rendszerét és ismétlődő eseményként betenni a naptárba. A rendszer kialakításába lehetőség szerint érdemes bevonni az érintetteket, de minimum abba, hogy véleményezzék, amit kitaláltál. Ha kell, később változtatni.

10. Azt is egyeztetni a kollégákkal, hogy milyen jellegű kommunikációs tartalmak menjenek inkább chat vagy email formában.

11. Ha lehet, a videót is bekapcsolni minden megbeszélésnél, minél személyesebb legyen.

12. Biztosítani ez elérhetőségedet, amikor szükség van rád. Legyen a kollégák számára egyértelmű, hogy milyen napszakban/időpontban érhetnek el és milyen csatornán. Közös időablakban is lehet gondolkodni, amikor nincsenek megbeszélések és mindenki elérhető telefonon, chat-en.

13. Kínos témákban, konfliktusok esetén mindenképp kerülni az írásbeliséget. Vezetőként az emailben fokozódó feszültséget érzékelve azonnal átterelni videós megbeszélésre a témát és segíteni meditátorként. 

14. A kritikai visszajelzésre ugyanúgy igaz, hogy feltétlenül szóban érdemes adni (nem arra gondolok, hogy javítson ki egy szót a doksiban, hanem a fajsúlyosabb visszajelzésekre). A dicséret, elismerés mehet akár írásban is.

15. A nehezebben boldoguló kollégáknak akár abban is lehet segíteni, hogy életképes napirendet állítsanak össze. A család mellett nem feltétlenül fog működni a 9-5-ig dolgozás megszokott rendje.

16. Szembenézni a realitással, hogy elsőre nem fogjátok tudni tökéletesen eltalálni. Ezért folyamatosan csiszolni kell a működésmódot, változtatni azokon a pontokon, amelyek nem váltak be.

Most egy olyan időszakot élünk amikor különösen fontos, hogy a menedzserek az emberek vezetésével kapcsolatos feladataikat szakszerűen végezzék, különben a termelékenység és a hatékonyság az elkerülhetetlennél lényegesen nagyobb csorbát szenved. Ebben a no-contact világban a Menedzsmentor csapata háromféle módon tudja segíteni a vállalati ügyfeleket:

  • továbbra is biztosítunk Tudatos Vezetés blended learning programokat, ahol a csúszkát a digitális eszközök felé ideiglenesen eltoljuk, tanításmódszertani megfontolások alapos átgondolása után
  • videós online konzultációt/coaching támogatást biztosítunk az erre igényt tartó vezetők számára a távmenedzsment gördülékenyebbé tétele érdekében
  • kulcsrakész, azonnal bevethető, akár pár nap alatt bevezethető mobil vezetői mikrotanulási appunk, az Act2Manage vállalati implementációjával

Vedd fel velünk a kapcsolatot a Menedzsmentor weboldalán, ha tudjuk a szervezetetek működését a felsoroltak valamelyikével segíteni!

More blog posts:

ötletek temetője

Yoda mesternek üzenem: van olyan, hogy próbálni

Igen gyakran felbukkanó idézet az apró, nagy fülű, de annál bölcsebb Star Wars karaktertől, hogy “Do. Or do not. There is no try.”, miszerint vagy csináld vagy ne csináld, olyan nincs, hogy próbálod. Értem én persze az üzenetét az öregnek, fontosak az egyértelmű elhatározások, valamint a hit abban, aminek nekifogunk. De azt is gondolom ezzel együtt, hogy ha kezdeményezel, újat alkotsz vagy az élére állsz bárminek, akkor az egy büdös nagy kísérletezés lesz.

Read more »

How to improve the quality of management

Improving employee engagement is a permanent topic on almost every HR agenda. Despite that many companies implemented health programs, home office, LTIs, they still struggle to improve engagement; according to Gallup’s global research, only the 17% of the workforce is engaged. There’s no way to sugarcoat that the data represents a stinging indictment of management-as-usual.

Read more »
wise owl

Fight as if you are right, listen as if you are wrong

Several studies have concluded that a sense of psychological safety is an important component of a successful team. It could be roughly described as the leader creating an environment in which team members can feel confident to speak up or get the job done without fear of being turned against if they are wrong or punished if they are wrong. A sense of psychological safety allows us to openly and frankly question beliefs, opinions or even the way we do things.
If these issues are important to us, then it is worth learning to balance confidence and doubt. In my experience, a healthy amount of self-doubt can keep us from being arrogant assholes. Or as the ancient Japanese proverb goes: we are less annoying if we keep our mouths shut. 🙂

Read more »

Stay updated!

Subscribe to our newsletter!