Tudatos (táv)vezetés tanácsok

Sokat törtem a fejem, hogy mivel lehetne méltó módon megemlékezni arról, hogy pont ma ünnepli 10 éves születésnapját a Tudatos Vezetés blog. Lehetett volna mindenféle szép számokat felsorolni, de azok inkább nekem érdekesek. Úgyhogy ehelyett írtam valamit, ami remélhetőleg az olvasóknak érdekes a jelen helyzetben. Összegyűjtöttem egy rakás szempontot, ami segít tudatosabban megközelíteni a távmenedzselés kérdését. Ha pedig már belecsaptál, check-listként is szolgálhat.

Természetesen a lista nem kimerítő. Ha hasznosnak találtad, pukkants fel egy számodra kedves palack italt, és koccints velem virtuálisan a blog szülinapja alkalmából, egymás, az ország állampolgárai, és minden földlakó egészségére!

1. Először is, abból érdemes kiindulni, hogy a kollégáid jellemzően otthonról is tisztességesen fognak dolgozni (már aki eddig is így cselekedett). Ha mégis lesz kivétel, akkor azt eseti szinten kell kezelni.

2. Általánosságban igaz, hogy többet kell kommunikálnod, a lehető legtöbb infót megosztanod, és a munkatársakat is erre kell bíztatni, mert a jelen helyzetben nem alakulnak ki spontán beszélgetések, mint a máskor a munkahelyen.

3. Azoknak, akik eddig is strukturáltan és tervezetten végezték a vezetői munkájukat, most könnyebb alkalmazkodni a helyzethez. Akik inkább ad-hoc jelleggel ténykedtek, azoknál most szükség van fokozni a strukturáltságot. A bizonytalanságra gyógyírként szolgálnak ugyanis a fogódzók.

4. Megbizonyosodni róla, hogy mindenki rendelkezik a szükséges technikai feltételekkel és felkészültséggel, és segíteni az esetleges akadályok elhárításában.

5. Átgondolni a következő néhány hónapra a folyamatosan végzendő és az eseti jellegű vagy projektfeladatokat a területeden. Azonosítani a társterületeket, akikkel különösen fontos rendszeresen kell egyeztetni.

6. Áttekinteni, hogy a meglévő rendszerekből milyen arányban lehet nyomon követni a feladatok előrehaladását.

7. Valamilyen feladatkezelő rendszert elkezdeni használni, ha sok embernek sok egyedi feladatat kell figyelemmel kísérni.

8. Ha eddig nem tetted, rendszeres 1/1-eket indítani a célkitűzéshez, nyomon követéshez, visszajelzéshez, és az általános “hogy vagy” jellegű beszélgetésekhez. Az is be kell kalibrálni majd, hogy mi a reális terhelés ebben az időszakban (a családosoknál a gyerekek otthon vannak, napközben ellátni és a tanulásban segíteni kell őket).

9. Felépíteni az 1/1-ek mellett a csapatmegbeszélések és a projektmegbeszélések rendszerét és ismétlődő eseményként betenni a naptárba. A rendszer kialakításába lehetőség szerint érdemes bevonni az érintetteket, de minimum abba, hogy véleményezzék, amit kitaláltál. Ha kell, később változtatni.

10. Azt is egyeztetni a kollégákkal, hogy milyen jellegű kommunikációs tartalmak menjenek inkább chat vagy email formában.

11. Ha lehet, a videót is bekapcsolni minden megbeszélésnél, minél személyesebb legyen.

12. Biztosítani ez elérhetőségedet, amikor szükség van rád. Legyen a kollégák számára egyértelmű, hogy milyen napszakban/időpontban érhetnek el és milyen csatornán. Közös időablakban is lehet gondolkodni, amikor nincsenek megbeszélések és mindenki elérhető telefonon, chat-en.

13. Kínos témákban, konfliktusok esetén mindenképp kerülni az írásbeliséget. Vezetőként az emailben fokozódó feszültséget érzékelve azonnal átterelni videós megbeszélésre a témát és segíteni meditátorként. 

14. A kritikai visszajelzésre ugyanúgy igaz, hogy feltétlenül szóban érdemes adni (nem arra gondolok, hogy javítson ki egy szót a doksiban, hanem a fajsúlyosabb visszajelzésekre). A dicséret, elismerés mehet akár írásban is.

15. A nehezebben boldoguló kollégáknak akár abban is lehet segíteni, hogy életképes napirendet állítsanak össze. A család mellett nem feltétlenül fog működni a 9-5-ig dolgozás megszokott rendje.

16. Szembenézni a realitással, hogy elsőre nem fogjátok tudni tökéletesen eltalálni. Ezért folyamatosan csiszolni kell a működésmódot, változtatni azokon a pontokon, amelyek nem váltak be.

Most egy olyan időszakot élünk amikor különösen fontos, hogy a menedzserek az emberek vezetésével kapcsolatos feladataikat szakszerűen végezzék, különben a termelékenység és a hatékonyság az elkerülhetetlennél lényegesen nagyobb csorbát szenved. Ebben a no-contact világban a Menedzsmentor csapata háromféle módon tudja segíteni a vállalati ügyfeleket:

  • továbbra is biztosítunk Tudatos Vezetés blended learning programokat, ahol a csúszkát a digitális eszközök felé ideiglenesen eltoljuk, tanításmódszertani megfontolások alapos átgondolása után
  • videós online konzultációt/coaching támogatást biztosítunk az erre igényt tartó vezetők számára a távmenedzsment gördülékenyebbé tétele érdekében
  • kulcsrakész, azonnal bevethető, akár pár nap alatt bevezethető mobil vezetői mikrotanulási appunk, az Act2Manage vállalati implementációjával

Vedd fel velünk a kapcsolatot a Menedzsmentor weboldalán, ha tudjuk a szervezetetek működését a felsoroltak valamelyikével segíteni!

More blog posts:

Miért csak a jót éri meg jól csinálni?

A napokban egy újabb ügyfelünk kezdett érdeklődni nálunk lean szemléletű vezetés támogatása iránt. Szokás szerint az elmesélés eleje a hatékonyságról szólt. “Azért van most szükség a lean vezetői szemlélet meghonosítására,…” mondta, “…mert elértük azt a költségszintet, amit már nem tudunk tovább tolerálni és finanszírozni az üzlet növekedése mentén”.

Nos, igen, lehet ilyen helyzetekben azzal foglalkozni, hogy amit csinálunk, azt csináljuk hatékonyabban és akkor a lean valószínű választás.

Read more »

Három hozzávaló, amivel jobb képzéseket fogsz tartani

Még mindig meg tudok lepődni rajta, milyen nagyra értékelik az emberek, amikor egy képzési programon (1) nem untatjuk őket halálra, sőt, úgy érzik, hogy gyorsan eltelt a nap, (2) folyamatosan aktivizálva vannak, és (3) tudják is használni valamire, amivel foglalkoztunk. Vélhetően az áll a háttérben, hogy ezeken a területeken jelentős kontrasztot érzékelnek korábbi tapasztalataikkal összehasonlítva.

Read more »