Miért érhetné meg neked is az évértékelés-évtervezés?

Az idei lesz a hetedik alkalom, amikor a YearCompass használatával értékelem az évet, és tervezem meg a következőt. Az első alkalommal 150 ezer társam volt ebben, tavaly pedig már 1.2 millió. Azt hiszem, nincs jobb visszaigazolása annak, hogy van értelme, minthogy az ember éveken át kitart mellette, és veszi rá a fáradságot. Személyes tapasztalatom, hogy sokat segít a fókusztartásban, valamint ha havi rendszerességgel ránézünk a tervekre, pontosan látjuk, hol tartunk ehhez képest az adott pillanatban.

YearCompass használatának során azt állapíthatom meg, hogy a kitűzött célok legalább 80 százalékban teljesülnek így, de persze adódnak az év során spontán kialakuló történések is, jók és rosszak egyaránt, amiket nem terveztünk.

Mivel 2018-ban túlvállalás és néhány kedvezőtlen életesemény okán ledaráltam magam, ezt az évet az Egyensúly szó jegyében terveztem, vissza akartam ülni a lóra. Mindeközben azonban nem kívántam az eredmények tekintetében számottevően lejjebb tenni a lécet, bármennyire is ellentmondásnak tűnhet a két elképzelés. Eldöntöttem, hogy hetente három ügyfélnapot fogok tartani, kettőt pedig az egyéb, céges teendőknek, valamint saját magamnak rezerválok. Így az idén nem volt mission impossible velem időpontot egyeztetni a kollégáimnak (na jó, az első félévben alapos indok kellett hozzá 🙂 ), tudtam elég sokat olvasni és írni, valamint a rendszeres sportolás igényéből sem kellett leadnom. Sikerült tartani bevált szokásomat, hogy az iskolaszünetekben nem végzek ügyfélmunkát, és a tavaszi/őszi hónapokban is csak néhány olyan hét volt, amikor nem jutottam le tekerni egyet a Balatonhoz.

Oké, de lettek-e eredmények ezzel az energia-befektetéssel? Lettek. Személyes üzleti céljaim megvalósultak, illetve kismértékben túlteljesültek. Menedzsmentor-os kollégáimmal az idén összesen 23 új Tudatos Vezetés I. és II. csoportot indítottunk a gyártóipar több szegmensében, az energiaszektorban, az autóiparban, a dohányiparban, a bankszektorban, a pénzügyi, a logisztikai és a professzionális szolgáltatások területén, valamint a Shared Service Centerek világában. Ezek egynegyede angolul futott, fele pedig blended learning programként, az Act2Manage applikációval kombinálva. Írtam 85 magyar és angol cikket, az e-könyveim letöltéseinek száma pedig átlépte a 150 ezret.

10 ügyfélnél indult vagy folytatódott az Act2Manage applikáció használata, elősegítve a vezetői viselkedésváltozást (ebben tevőlegesen nem vettem részt, a munkatársaim intézték). Két fontos mobil mikrotanulási fejlesztést valósítottunk meg 2019-ben, és teszünk közzé jövő év első hónapjaiban: vezetőfejlesztő appunkat visszajelzéskérő funkcióval bővítettük, amin vagy másfél évet gondolkodtunk és reszelgettünk, valamint a beosztott szellemi dolgozók soft-skill fejlesztését segítő Act2Improve applikáció 1.0 verzióját. Kidolgoztuk továbbá a témában nagy gyakorlati tapasztalattal bíró partnerünkkel a Tudatos Lean Vezetés program koncepcióját, mely jövőre már elérhetővé válik ügyfeleink számára, kombinálva az ugyancsak készülő Act4Lean appal. Természetesen a felsorolt eredmények apró töredéke történhetett volna meg, a Menedzsmentor immáron 10 fős csapata nélkül. Ja, és el ne feledjem az év utolsó céges megaprojektjét: ismét készült karácsonyi zene és videoklip, nem kis erőfeszítéssel és időbefektetéssel. Ide kívánkozik továbbá, hogy hálás vagyok barátomnak és üzlettársamnak, Dobay Robinak, aki biznisz érdekei ellenére is partner volt az Egyensúly-alapelvű évtervezésemben, bizonyítva újfent, hogy amellett, hogy vérbeli üzletember, elsősorban jó ember.

Magán vonalon terveztük, hogy a gyerekek külön szobába költöztetését megoldjuk, valamint hogy kétszer elvisszük őket külföldre, és ezek meg is történtek. Igyekeztük a gyerekek iskolai munkáját, sportolását és zenetanulását legjobb tudásunk szerint támogatni, ezeket prioritásként kezelni. Megtanultam SUP-olni (ezt speciel nem terveztem), ami részemről nem kis teljesítmény, valamint letekertem 4728 km-t, ez kétharmadával több, mint amit bármely korábbi évben bicikliztem, és több mint duplája annak, ami a tervben szerepelt. 10 hónapon át sikerült tartani a tervezett testsúlyt is, viszont elég volt egy hét all inclusive nyaralás november elején, valamint két hét torokgyuszi, hogy ennek odabasszon. 🙂 Na de majd tavasszal ez is helyére kerül, amikor újra nyeregbe pattanhatok. Személyes terveim között szerepelt továbbá, hogy a gyerekek iskolájának kommunikációs csoportjához érkező megrendeléseket kiszolgáljuk, valamint a standard feladatokat elvégezzük a csapattagokkal közösen, és ez is megvalósult.

Még egy dolog terven felül: az ünnepek előtti napokban szakmailag lektorálom Robi rövidesen megjelenő könyvét, melynek címe: Mégis, mire számítottál?

Természetesen ez az év se volt fenékig tejfel, történtek szarságok is, mint mindenkivel, de 2018-hoz képest szerencsére elenyésző mértékben, úgyhogy erre nem vesztegetnék több sort.

Az utóbbi években nem nagyon osztottam meg a blogon ilyesmit, mint amit fent leírtam az üzleti és magándolgaimból. De most megtettem, hátha másokat is inspirál arra, hogy értékeljék az idei évüket, levonják a tanulságokat, és szükség szerint más irányba kormányozzák életük vitorlását. Ha már az az életfeladatom, hogy átadjam a tudásomat, tapasztalataimat…

More blog posts:

diversity

Why do we struggle to introduce diversity at the workplace?

Researches and discussions report how diversity increases profit, productivity, or innovation. DEI (or more fashionably DEI&B) has clearly been on the HR agenda for many years now. We don’t need to do a deep analysis to experience how challenging it is to push the DEI idea through the managers. If we still feel it necessary to attend conferences, events or to go to workshops or training dinasours, it seems suspicious that it requires quite a lot of effort. But why is this, if the concept is so common sense? What is it that managers don’t understand? Honestly, they don’t understand what HR doesn’t do either.

Read more »
ötletek temetője

Yoda mesternek üzenem: van olyan, hogy próbálni

Igen gyakran felbukkanó idézet az apró, nagy fülű, de annál bölcsebb Star Wars karaktertől, hogy “Do. Or do not. There is no try.”, miszerint vagy csináld vagy ne csináld, olyan nincs, hogy próbálod. Értem én persze az üzenetét az öregnek, fontosak az egyértelmű elhatározások, valamint a hit abban, aminek nekifogunk. De azt is gondolom ezzel együtt, hogy ha kezdeményezel, újat alkotsz vagy az élére állsz bárminek, akkor az egy büdös nagy kísérletezés lesz.

Read more »

How to improve the quality of management

Improving employee engagement is a permanent topic on almost every HR agenda. Despite that many companies implemented health programs, home office, LTIs, they still struggle to improve engagement; according to Gallup’s global research, only the 17% of the workforce is engaged. There’s no way to sugarcoat that the data represents a stinging indictment of management-as-usual.

Read more »