How can you provide leadership development solutions for managers with tight schedules?

Developing people management skills is an eternal challenge for most of the companies. Leadership trainings are hard to organize, costly and organizations do not have much information about their efficiency.

Trainings revolve around a false assumption: if people understand it, they do it. We all experience it is not true. However there is an innovative way to help managers with tight schedules to train their leadership skills.

There is no company who don’t want to retain employees and increase their engagement level. They recognize the competitive advantage that leaders can add to motivate and keep the best workforce in the company. However, providing them one or two trainings in a year will not bring the desired success. Skills development is the result of longer-term, regular practice supported by follow-up.

Why leadership development is so decisive nowadays?

Towers Watson or Gallup concluded in their surveys about employee engagement that many of the key factors that determine workplace engagement are related to people management. It is the leaders of the team who empower individuals and create the opportunity for them to excel, or not. It is the leaders who help articulate a compelling and relevant vision. It is the leaders who demonstrate praise-worthy values, or not.

How does Act2Manage help you?

  • Saves time by on-the-job use
  • Less than 3-5 minutes of practice
  • Mobile, can be accessed anytime and anywhere
  • Focus on turning knowledge into action
  • Gamified solution with strong focus on positive psychology and behavioral science

It has a proven track record in large enterprises like Audi, MOL, Magyar Telekom, Generali, Siemens, Allianz, K&H Bank, Vodafone.

Click here for a free trial.

Act2Manage Application

An interactive, gamification-based, practice-oriented leadership development application that provides immediate help and enables follow-up to the most common dilemmas.

Get info and request a free trial!

More blog posts:

Heteim a neurobiológia mocsarában

A 2020-21-es év fordulóján úgy döntöttem, hogy nekifogok a University of Chicago Understanding the Brain: The Neurobiology of Everyday Life című MOOC kurzusának, Peggy Mason professzor előadásában. Sose gondoltam volna magamról, hogy én valaha önszántamból még egyszer biológiával kapcsolatos tanulmányokat fogok folytatni közel három évtized után, hiszen mindig is utáltam ezt a tantárgyat, és középiskolában is csak kegyelemből kaptam meg a kettest belőle az egyik évvégén.

Read more »

A puhány megmondóember antagonisztikus ellentét?

A legtöbb vezetőt akkor tekintik kompetensnek, ha képesek megoldani problémákat, ki tudják találni, hogy mit kellene tenni egy adott helyzetben vagy épp össze tudják szedni, hogy egy feladat elvégzéséhez milyen támogatásra van szükségük. A sikereikhez hozzájárul az is, hogy ügyesen érvelnek vagy vitatkoznak olykor, így gyakorolva hatást a kollégáikra. Mondhatnánk úgy is, hogy a vállalatok vezetői ideálja egy „határozott faszagyerek”.

Read more »

A kreativitás szokásáról pár gondolat

Több helyen olvastam már arról, hogy a kreativitás tulajdonképpen szokás, nem egy különleges, veleszületett tehetség megnyilvánulása néhány kiváltságos ember esetében. Mindannyian lehetünk kreatívak, amikor kitalálunk valamit, és azt meg is valósítjuk. A fiam például kapott egy pirográfot (ha esetleg valaki nem tudná, mint ahogy én se hallottam még róla egészen a közelmúltig, ez egy olyan eszköz, amivel fába lehet égetni különféle mintákat, feliratokat, tehát egy írószerszám), a téli szünetben rendszeresen kiment a kertbe, fűrészelt magának egy deszkadarabot, aztán arra rajzolgatott, írogatott.

Read more »