Create a mastermind group for yourself!

I had an exciting experience one morning a couple of months ago. One of my customers invited me as a “special guest” to the weekly breakfast meeting of his mastermind group. In case you are not familiar with the term, here is a description.

This group consists of 7 friends, businessmen aged between 35 and 45. For several years, they have met for breakfast on Thursdays at 7.45. Believe it or not, every single Thursday.

The team is very diverse: managers from small firms and large companies, local and multinational, employees and entrepreneurs, from various industry sectors. They have a set of rules that the members abide by and there is a fixed agenda to follow. Each member starts out with a 3-minute summary of something that he learned over the past one week. If there is no learning to report, he can share any current thought of interest. This entrée is followed by a main thematic part. One of them hosts the session and presents a topic that he believes would be useful or interesting for the team. Every now and then, guests are invited, that’s how I turned up at the meeting. Typical themes include:

  • entrepreneurship, leadership: self-awareness, self-directed learning
  • private life, self-development: relationships, psychology, personal leadership, healthy lifestyle
  • broadening perspectives: travel experiences, interesting fields of science, new technologies

At the end, there is a 10-minute closing round in which each member shares how he felt that day and then everybody leaves for work. Each agenda item is timed, therefore they always finish on time, by 9.15 the latest.

While I also have an idea why this is a useful habit, I decided to ask all the members why they are willing to invest a significant proportion of their time rather frequently to maintain this program. They are all busy senior managers. Here are a couple of things they greatly value:

  • “Inspiration in various areas of development that I am interested in: leadership, building something, creating and adding value.”
  • “New knowledge from exciting subject areas to broaden my perspective.”
  • “Great ideas/thoughts from special guests.”
  • “A safe environment to share my dilemmas, questions, success stories.”
  • “Sincere feedback.”
  • “Actual help with current problems.”
  • “Different perspectives.”
  • “Continuous follow-up and on-going support.”

At a first glance, it seems to be a huge undertaking to meet every week, but a by-weekly or monthly format would probably fit more people. They strongly believe, just as I do, that it has a good ROI.

More blog posts:

itt a piros játék

Eredményes vállalati tanulás és képzés: ne hagyd, hogy átverjenek!

Szeretek újraolvasni, vagy más formában ismét feldolgozni értékes tartalmakat. Három évvel ezelőtt Barbara Oakley és Terrence Sejnowski professzorok Learning How to Learn nevezetű, idegtudomány-alapú MOOC kurzusa inspirált arra, hogy megírjam ötödik, ingyenesen letölthető e-könyvemet Az emberi lények tanítása címmel. Pár hónapja belebotlottam könyv formában is az Oakley-Sejnowski forrásba, ráadásul magyarra fordítva, és mint kiderült, diákokat megcélozva, rájuk szabott nyelvezettel (A tanulás tanulása). Két nap alatt, emlékeztető gyanánt beporszívóztam, és erről jutott eszembe, hogy írhatnék egy rövid, kifejezetten napjaink felnőttképzésére kihegyezett összefoglaló cikket arról, hogy minek nem kéne bedőlnie a cégvezetőknek és a HR-eseknek, amikor a munkatársak fejlesztésében gondolkodnak. Már ha számít, amit tudunk az agy működéséről.

Read more »
wise owl

Harcolj úgy, mintha igazad lenne, hallgass úgy, mintha tévednél

Több kutatás jutott arra a következtetésre, hogy a pszichológiai biztonság érzete fontos összetevő egy ütőképes csapat életében. Kb. úgy lehetne leírni, hogy a vezető olyan környezetet teremt, melyben a csapattagok magabiztosan vállalhatják fel a véleményüket vagy végezhetik a munkát; anélkül, hogy tartaniuk kellene attól, hogy valaki ellenük fordítja, ha tévednek vagy büntetést kapnak, ha tévednek. A pszichológiai biztonság érzete lehetővé teszi, hogy bátran és nyíltan megkérdőjelezzük a hiedelmeket, véleményeket vagy épp azokat a módszereket, ahogyan a dolgokat csináljuk.
Ha fontosak számunkra ezek a dolgok, akkor érdemes megtanulni ügyesen egyensúlyozni a magabiztosság és a kétkedés között. Tapasztalatom szerint, egy egészséges mennyiségű kételkedés magunkban megóvhat bennünket attól, hogy arrogáns seggfejek legyünk. Vagy ahogyan egy ősi japán közmondás tartja: kevésbé vagyunk idegesítők, ha befogjuk a pofánkat. 🙂

Read more »
vízilabda

Ha még a világ legjobbjai is feszt botladoznak, mi másra számítanánk mi?

Életünk során mélyen bevésődnek a fejünkbe azok a történetek, melyek során a szegénylegény nekivág az útnak, kiállja a három próbát, aztán elnyeri méltó jutalmát. Azt várjuk tehát, hogy a sikerek lineárisak: nyomjuk, nyomjuk, aztán egyszer csak beköszönt, már akinek összejön. A többiek meg kénytelenek beérni a kudarccal. A valóság azonban ennél lényegesen összetettebb, sokkal kiszámíthatatlanabb hullámvasút. Mégis tartja magát a meggyőződés, hogy elindulsz egy úton, aztán hamar kiderül, hogy vagy a sikeresek vagy a lúzerek táborát szaporítod.

Read more »