Lean a fürdőszobában és lean menedzsment a szolgáltató szektorban is

Még a meglepően kis változtatások is a folyamatokban számottevő növekedést tudnak eredményezni a hatékonyságban. Termelési környezetben viszonylag magától értetődő (bár ennek ellenére sem 100%-ban elterjedt) gyakorlat a lean folyamatfejlesztés, de szolgáltató cégek esetén is teljesen releváns a dolog, sőt, ahogy a következő példából kitűnik, még az otthonunkban is értelmezhető.

Hosszú évek óta a reggeli rutinom része, hogy az ébresztő kávé és a zuhanyzás után, amit a házunk földszintjén ejtek meg, felmegyek az emeletre az ottani fürdőszobába, és megmérem a testsúlyomat (ez utóbbi szokás segít a kiterjedésem monitorozásában). Az igazat megvallva, nem teljesen ideális a helyszín, mert amellett, hogy külön fel kell érte battyogni a recsegő lépcsőkön, felzavarva a családtagokat, a hosszúkás és egyenetlen felületű padlólapok között mindig billegett a mérleg, összevissza méréseket produkálva, és két használat között csak úgy ott volt hagyva a fal mellett, eléggé láb alatt. De már megszoktam a sok év alatt, és eszembe se jutott ezen változtatni. Mígnem a napokban a kedvesem, aki ezt látta a kezdetektől, felvetette, hogy miért nem viszem le a lenti fürdőszobába a mérleget (egy mondattal kirépálva egy rakás veszteséget a folyamatból). Így gyorsabban és kényelmesebben építhetném be a reggeli sietségbe a mázsálást, közvetlenül a zuhanyzás után. Oké, gondoltam, leviszem, jobb a békesség. Ott aztán azonnal megállapítottam, hogy a 33×33-as sík padlólapon tökéletesen vizszintesen áll a kb 30×30 cm-es, négyzet alakú mérleg. A használat végeztével pedig mintha oda tervezték volna, betolható a szekrény alá (5S). Éveken át éltem együtt egy nem ideális megszokással, és csak egy apró lökés kellett hozzá, hogy sokkal hatékonyabbá alakítsam.

Komolyabbra fordítva a szót: míg a mérlegelési folyamat fejlesztése nem hoz túl sokat a konyhára, a vállalati munkafolyamatok hatékonyabbá tétele a pénzügyi nyereségen túl számos más előnyt is produkál. Ezt már sok cég belátta, ezért is tanulnak meg különféle lean módszereket és eszközöket. Aztán később arra is rájönnek, hogy ezekkel a módszerekkel és eszközökkel önmagukban egy ponton túl már nem tudnak tovább fejlődni. Muszáj bevonni a lean transzformációba a vezetőket, a top menedzserektől a csoportvezetőkig. Tudatos Lean Vezetés programunk ebben segíti a vállalatokat: kombinálja és kiegészíti a klasszikus vezetői kompetenciák fejlesztését a „Lean Leadership” elveivel és a lean vezetői eszközeivel, nem csak a termelésben és a termelésközeli területeken, hanem irodai környezetben is.

A program nagy hangsúlyt fektet az ismeretek gyakorlatba ültetésére, ezért az általános management modulokhoz kapcsolódó páros coachingokon túl a lean leadership modulokhoz igényre szabottan kiscsoportos workshopokat is kínál, ahol a vezetők kipróbálják és megtapasztalják a lean vezetői eszközök alkalmazását és azok hasznát a munkájukban. Emellett az Act2Manage app lean menedzsment mikrotanulási tartalmai is ott vannak, szó szerint kézzel fogható segítségként a mindennapokban. Ezeket a tartalmakat egyébként az egyik vezető európai lean tanácsadó cég, a REOSS munkatársai készítették, magyarításában pedig Szalay Attila volt segítségünkre, aki sok éves gyártásirányítási tapasztalatát követően az AUDI győri motorgyárának volt Industrial Engineering Managere, majd pedig a cég németországi központjában dolgozott, mint Lean Leadership Manager, AUDI Global felelősséggel.

Sitkei Tamás kollégám nemrég fejezte be a munkát a negyedik Tudatos Lean Vezetés csoporttal egy nagy pénzügyi szolgáltató cégnél. Ha érdekelnek a tapasztalatai, vedd fel vele a kapcsolatot a [email protected] email címen! Komoly előrelépések tudnak ugyanis történni akkor, ha a menedzserek ügyesen kombinálják össze vezetői és lean tudományukat, majd pedig kezdenek is azokkal valamit a cég érdekében. 🙂

Kattints ide és töltsd le ingyenesen Cservenyák Tamás Egy szakajtó menedzsment haiku című, legújabb e-könyvét

Kattints ide és töltsd le ingyenesen Dobay Róbert Mégis, mire számítottál?című ekönyvét!

More blog posts:

Tuti önkontroll-támogató stratégiák

Úgy tűnik, hogy ha nyár, akkor a viselkedéstudománynak van szezonja nálam, legalábbis tavaly is és az idén is erre kanyarodott az érdeklődésem 25 fok felett. A LinkedIn-en és a Tudatos Vezetés Facebook csoportban indítottam egy szösszenet-sorozatot a kognitív torzításokról (legutóbbi például a veszteségkerülésről szólt, ami lentebb fontos szerepet kap), valamint nemrég blogbejegyzést írtam saját magunk megzabolázásának négyféle módjáról, valamint a túlzott magabiztosságról, Richard Thaler viselkedési közgazdász Nudge című könyve alapján.

Read more »

A túlzott magabiztosságról, avagy mindannyian átlag felettiek vagyunk

Legalábbis azt gondoljuk magunkról, tisztelet a kivételnek. Pedig nem kell hozzá túl komoly matematikai felkészültség, hogy belássuk: ez lehetetlen. Richard Thaler, a viselkedési közgazdaságtan egyik nagy spílere, Nudge (2008) című alapművében egy nagy kupac kutatást lapátolt össze arra vonatkozóan, hogy az emberek többsége túlértékeli esélyeit és saját magát egy csomó témában.

Read more »

Miért kell a vezetőknek megállni és bevárni a többieket?

Itt a nyár, jönnek sorra a biciklis elmélkedések, eszmecserék és analógiák a Tudatos Vezetés blogon. Megyünk négyen a szokásos reggeli körünkre, elöl a vezérürü, akit az egyszerűség kedvéért nevezzünk Bélának (persze az sem lényegtelen szempont, hogy ez a neve). Igazi vezető, lendületes vállalkozó, erősen orientálja a teljesítmény, úgyhogy tolja neki rendesen.

Read more »