Hogyan viselkedhetsz vezetőként, ha nem vagy az?

Néhány éve, magam sem tudom, milyen indíttatásból, jó ötletnek tartottam egy ősi japán versformában, 5-7-5 szótagos sorokban megfogalmazni vezetéssel kapcsolatos okosságokat, úgyhogy írtam vagy kétszáz “menedzsment haikut”. Azt hiszem ennél rövidebben ma sem tudnám kifejezni, hogy miért lehet vezetőként viselkedni akkor is, ha nincs az embernek formális kinevezése, és nem rendelkezik beosztotti csapattal:
vezető

A vezetés az
viselkedés és szerep,
nem pozíció.

Ebből következik, hogy sajnos vannak olyan menedzserek, akik egyáltalán nem, vagy alig funkcionálnak vezetőként, míg mások képesek erre bármiféle hivatalos felhatalmazás nélkül is. Összegyűjtöttem néhány példát arra, amikor valaki vezetőként viselkedik, függetlenül a szervezetben betöltött pozíciójától:

  • ha nem ért valamit, arra rákérdez
  • egymás közt pampogás helyett a megfelelő személynek vagy fórumon veti fel a problémákat
  • visszaterel egy elkanyarodó megbeszélést a témához
  • nem hagyja, hogy úgy fejeződjön be egy megbeszélés, hogy az adott témában nincs döntés vagy következő lépés meghatározva, felelőssel, határidővel
  • elvállal egy olyan feladatot, amit másokkal együttműködésben kell megoldani
  • gondolkodik rajta, hogy miképp lehetne hatékonyabban vagy eredményesebben működni
  • kezdeményez, javaslatokat tesz
  • végigvisz egy kezdeményezést a megvalósításig
  • konfliktushelyzetben segít, hogy a felek jobban szót értsenek egymással
  • meghallgatja mások problémáit és együtt gondolkodik velük a megoldáson
  • rákérdez, hogy miként haladnak a kollégák a csapat felé korábban tett vállalásaikkal
  • felvállalja a konfrontációt másokkal, akár a feletteseivel is, a saját határainak és a szakmai meggyőződésének védelmében

Milyen példákat láttál a felsoroltakra azoknál a kollégáidnál, akiknek nincs formális vezetői beosztásuk? Te ezek közül melyeket szoktad gyakorolni, akár vezetőként dolgozol, akár nem? Melyiknél gondolod, hogy jó ötlet lenne egyet előrelépni? Mi lenne az a konkrét dolog, amit első lépésként, kipróbálás gyanánt megtehetnél?

 

Act2Manage Application

An interactive, gamification-based, practice-oriented leadership development application that provides immediate help and enables follow-up to the most common dilemmas.

Get info and request a free trial!

More blog posts:

Itt az ideje, hogy kiganézd az inboxod!

Öt évvel ezelőtt még pont olyan emberke voltam, mint amilyen jó eséllyel te magad is vagy: legalább öt-hatezer levéllel a beérkezett üzenetek mappában. Több tucat, vagy akár száz is belőlük olvasatlanként megjelölve, mert azokkal még kell kezdeni valamit.

Read more »

Miért érhetné meg neked is az évértékelés-évtervezés?

Az idei lesz a hetedik alkalom, amikor a YearCompass használatával értékelem az évet, és tervezem meg a következőt. Az első alkalommal 150 ezer társam volt ebben, tavaly pedig már 1.2 millió. Azt hiszem, nincs jobb visszaigazolása annak, hogy van értelme, minthogy az ember éveken át kitart mellette, és veszi rá a fáradságot. Személyes tapasztalatom, hogy sokat segít a fókusztartásban, valamint ha havi rendszerességgel ránézünk a tervekre, pontosan látjuk, hol tartunk ehhez képest az adott pillanatban.

Read more »

Mi újság a coaching világában?

Az PriceWaterhouseCoopers a mostanában gyűjti az adatokat a 2019-es globális coaching kutatásához, melynek eredményeit feltételezésem szerint valamikor jövőre fogják közzétenni. Ennek örömére megnéztem a legutóbbi, 2016-ban publikált ICF-PWC kutatás Executive Summary-ját, hogy miként változott a helyzet a korábbi, 2012-es hasonló felmérés óta. Pont abban az évben voltam az International Coach Federation (ICF) Magyar Tagozatának elnöke, és volt szerencsém annak idején az adatokat személyesen prezentálni az érdeklődőknek.

Read more »

Stay updated!

Subscribe to our newsletter!