Hogyan viselkedhetsz vezetőként, ha nem vagy az?

Néhány éve, magam sem tudom, milyen indíttatásból, jó ötletnek tartottam egy ősi japán versformában, 5-7-5 szótagos sorokban megfogalmazni vezetéssel kapcsolatos okosságokat, úgyhogy írtam vagy kétszáz “menedzsment haikut”. Azt hiszem ennél rövidebben ma sem tudnám kifejezni, hogy miért lehet vezetőként viselkedni akkor is, ha nincs az embernek formális kinevezése, és nem rendelkezik beosztotti csapattal:
vezető

A vezetés az
viselkedés és szerep,
nem pozíció.

Ebből következik, hogy sajnos vannak olyan menedzserek, akik egyáltalán nem, vagy alig funkcionálnak vezetőként, míg mások képesek erre bármiféle hivatalos felhatalmazás nélkül is. Összegyűjtöttem néhány példát arra, amikor valaki vezetőként viselkedik, függetlenül a szervezetben betöltött pozíciójától:

  • ha nem ért valamit, arra rákérdez
  • egymás közt pampogás helyett a megfelelő személynek vagy fórumon veti fel a problémákat
  • visszaterel egy elkanyarodó megbeszélést a témához
  • nem hagyja, hogy úgy fejeződjön be egy megbeszélés, hogy az adott témában nincs döntés vagy következő lépés meghatározva, felelőssel, határidővel
  • elvállal egy olyan feladatot, amit másokkal együttműködésben kell megoldani
  • gondolkodik rajta, hogy miképp lehetne hatékonyabban vagy eredményesebben működni
  • kezdeményez, javaslatokat tesz
  • végigvisz egy kezdeményezést a megvalósításig
  • konfliktushelyzetben segít, hogy a felek jobban szót értsenek egymással
  • meghallgatja mások problémáit és együtt gondolkodik velük a megoldáson
  • rákérdez, hogy miként haladnak a kollégák a csapat felé korábban tett vállalásaikkal
  • felvállalja a konfrontációt másokkal, akár a feletteseivel is, a saját határainak és a szakmai meggyőződésének védelmében

Milyen példákat láttál a felsoroltakra azoknál a kollégáidnál, akiknek nincs formális vezetői beosztásuk? Te ezek közül melyeket szoktad gyakorolni, akár vezetőként dolgozol, akár nem? Melyiknél gondolod, hogy jó ötlet lenne egyet előrelépni? Mi lenne az a konkrét dolog, amit első lépésként, kipróbálás gyanánt megtehetnél?

 

Act2Manage Application

An interactive, gamification-based, practice-oriented leadership development application that provides immediate help and enables follow-up to the most common dilemmas.

Get info and request a free trial!

More blog posts:

Már több a kérdésünk mint a válaszunk

Beszélgettem egy gyerekkori barátommal, aki egy nemzetközi vizeken is sokat próbált, hosszú évek óta sikeres cégtulajdonos. Azt mondta, hogy minden tudása és tapasztalata ellenére 48 éves korára a benne felmerülő kérdésekből jóval több van, mint válaszokból. Mivel nekem is hasonló érzésem van, nem lepődtem meg a felvetésén.

Read more »

Mikor vedd át az irányítást a robotpilótádtól?

“Vajon milyen mértékben irányítják tudatos ismereteink a napi tevékenységünket?” – teszi fel a kérdést David Eagleman, a houstoni Baylor Orvostudományi Egyetem idegtudomány docense Az agy (2016) című könyvében. Aztán meg is válaszolja, miszerint a tudatos “én” agyunk tevékenységének elenyésző részét jelenti.

Read more »

A legnagyobb hülyeség a munkavállalói elkötelezettség mérésében

Dobjon egy kommentet az, aki NEM szeretne proaktív, lelkes, a szervezet céljait szem előtt tartó munkatársakat, eredményes csapatokat és minimális fluktuációt!
Úgy tippelem, ez a poszt se lesz „széjjekommentelve”. Mindenki ezt szeretné elérni, ami totál rendben is van. Azonban, amikor a „hogyanra” kerül a sor rendszerint szétcsúsznak a dolgok.

Read more »

Stay updated!

Subscribe to our newsletter!