6 életmentő technika az önbizalom megszerzésére

Az elmúlt másfél évtizedben sok vezetővel mentorként dolgoztam. Blogjaimban a munkám során szerzett tapasztalataimat osztom meg. Ma az önbizalom kérdéskörével foglalkozom. Annak érdekében, hogy mentoráltjaim hatásosan tudják ellátni feladatkörüket, gyakran arra van szükségük, hogy önbizalmuk megerősödjön.

Az önbizalom a sikeres életvitel egyik fontos összetevője, egyik alapvető szükségletünk, de megszerzése terén gyakran tévúton járunk:

1. kívülről várjuk, holott belül terem,

2. másoktól tesszük függővé, holott egyedül mi tehetünk érte/róla,

3. azt gondolhatjuk, mi kevés önbizalommal születtünk és ez már így is marad (de ennek nem kellene így lennie)

4. és végül azt gondoljuk, a nagy eredmények hozzák meg az önbizalmunkat, pedig éppen azok elérésének fontos előfeltétele

Olykor mind megtorpanunk és megerősítésre vágyunk a továbblépés előtt. Ilyenkor jellemzően keressük a „hasonszőrűek“ társaságát, akik hasonló nehézségekkel küzdenek. Ez látszólag hasznos – látjuk, mások is vannak hasonló helyzetben –, megnyugtat és segíthet más szemszögből nézni a helyzetünket.

A másik lehetőség, hogy csak egy helyben állunk és halogatjuk a döntést. Bár rengeteg tényt, érvet összeszedtünk és felépítettünk egy logikus következtetésláncot, amely alátámasztja a ránk váró döntést, mégsem hozzuk meg azt, nem lépünk tovább. Valami még hiányzik. Kell valaki, akivel megosztjuk a gondokat, aki kimondatja velünk, mit tervezünk tenni most.

A vezetők számára jellemző szituáció még, hogy úgy érezzük, olyan sok a megoldandó feladat, hogy azt sem tudjuk, melyikhez fogjunk és csak várjuk a megvilágosodást. Aztán egyszer csak elfogadjuk, hogy ennyi dolgot képtelenség egyszerre elvégezni, majd listát írunk, priorizálunk és kiválasztjuk az első dolgot, amit megoldunk. Amikor elvégeztünk néhány feladatot a listáról, beindul egy flow, ami kivezet a „káoszból” – de legalábbis kintebb.

Ismerős valamelyik? Ki ne lett volna már ilyen helyzetben?

Mindhárom helyzet azzal a pillanattal oldódik fel, hogy lenyugszunk, helyre tesszük önbizalmunkat, majd megtesszük a megtehetőt és az eredményekre/tanulságokra koncentrálunk.

Nos, milyen technikákkal segíthetünk magunkon, ha épp nincs kéznél senki „hasonszőrű”, „támogató” vagy „mentor” és a hullámok épp összecsapni készülnek a fejünk felett?

Bemutatok 6 gyakorlatot, amivel azonnali segítséget kapunk saját önbizalmunk megerősítésére, ezek valódi segítséget nyújtanak, jóllehet, a hosszútávú önbizalomépítéshez ennél többre is szükségünk lehet, de erről majd a következő cikkben ejtek szót.

1. TÉGY ÚGY, MINTHA:

Mentorként ezt kérem mentoráltamtól – „Gondold el, hogy az adott helyzetet sikerül a lehető legjobb eredménnyel zárnod! Mi volt az első dolog, amit tettél és hogyan cselekedtél ebben a helyzetben? Milyen volt a testtartásod, a hangod? Mit kértél másoktól és ők hogyan fogadták a dolgot?” – A lényeg, hogy tegyél úgy, mintha olyan magabiztos lennél, mint szeretnél. A fantázia az agyadnak azt a részét stimulálja, amelyet a valós élmények, így megszerezheted a jó eredményekből származó önbizalmat előre. 

2. TANULJ A HŐSEIDTŐL:

Bizonyára van olyan példaképed, aki tökéletesen kezelné ezt a helyzetet. Gondolkodj az ő fejével. Képzeld bele magad valakinek a bőrébe, aki nyugalmat és erőt sugároz magából és képzeld el, ő mit tenne, ha a te kihívásoddal nézne szembe. Használd fel a magabiztosságukat és a bátorságukat a saját helyzetedben.

3. HAJTSANAK A CÉLJAID:

Döntsd el, mit akarsz és kérd azt! Hogy ehhez előbb tisztázni kell, mit akarsz? Igen és ez gyakorta nem könnyű, mérlegelni kell egy csomó mindent és a végén elhatározásra kell jutnod, de semmi nem erősít meg jobban a döntéseid során, mint az, ha tudod, mit miért teszel, miért döntesz úgy, ahogy, és ennek a kiinduló pontja a célod megléte. Koncentrálj arra, amit akarsz: hallotunk már az önbeteljesítő próféciákról. Amire sokat gondolunk, az valósággá válik – egyszerűen azért, mert meghatározza a cselekedeteinket és a hozzáállásunkat. Ha olyan dolgokra gondolsz, amelyek lelkesítenek, lelkesedni fogsz és ez emeli az önbizalmadat. Ha viszont azokon a dolgokon töprengsz, amelyektől szorongsz, még jobban szorongani fogsz. A jó hír, hogy Te dönthetsz.

4. ÖRÜLJ MIKROSIKEREIDNEK:

„Hogyan fogod felismerni, hogy a dolgok jól mennek? Mik lesznek az első apró jelzések arra vonatkozóan, hogy valami elindult a megfelelő irányba? Ki és mit fog mondani, tenni, amikor felismered, hogy a megfelelő hatást sikerült keltened?” Ilyen és hasonló kérdések segítenek tisztázni mikrosikereid első indikátorait. Ha éppen valami nem jól sikerült, elemezd ki, mit tanultál és hangsúlyozd, hogyan fog ez a tanulság segíteni téged a jövőben.

5. KÉRD ÉS FOGADD EL A VISSZAJELZÉST:

Egyik mentoromtól azt tanultam, hogy az, hogy a vásárlóid mennyire elégedettek a szolgáltatásoddal, nagymértékben attól függ, hogy megkérdezted-e őket. Ismételten bátorság kell hozzá, mert lehet, hogy kritikát mondanak, de ismerd fel a fejlődés lehetőségét a kritikában is és persze, ha megkérded, elmondja a jót is. Ez sokban azon múlik, hogyan kérdezel. A „Mennyire vagy elégedett azzal, amit kaptál?” kérdés helyett, megkérdezheted azt is, hogy „Mivel vagy a leginkább elégedett?” A második kérdésre adott válaszok fókusza erősíti az önbizalmunkat, míg az első kérdés teret ad olyan válaszok megfogalmazásának, amelyekből már nehezebb előnyt kovácsolni.

6. MIBEN VAGY TE KIVÁLÓ?:

Írd össze jó tulajdonságaidat és rendszeresen bővítsd, aktualizáld a listát! Milyen erősségeid és tulajdonságaid fognak leginkább segíteni abban, hogy sikerrel járj? Hogyan tudod őket a legjobban mozgósítani? Lásd el a környezetedet jó tanácsokkal azt illetően, miben kérjenek tőled támogatást, ha kiemelkedő eredményt szeretnének kapni. Elemezd ki erősségeidet! – ez segít optimistának maradni, vagy éppen azzá válni és kiűzi a szorongást a napjaidból!

Neked milyen praktikák szoktak segíteni? Írd meg és segíts bővíteni a listát!

More blog posts:

Hogyan válsz a saját sztorid túszává?

Egy vezető megkért, hogy segítsek már neki, mert folyamatosan konfliktusai vannak az egyik beosztottjával. A történet nagyon tanulságos volt… Onnan kezdődött, hogy a medve elindult nyuszikához, hogy kölcsönkérje a fűnyíróját… Végül inkább idejekorán megb@szatta vele… 🙂

Read more »

Ötletek pozitív visszajelzéshez

Mások teljesítményének, viselkedésének vagy hozzáállásának elismerése nem kerül semmibe, mégis szűkmarkúan bánnak vele az emberek, tisztelet a kivételnek. A Gallup Intézet évtizedeken át tartó, milliós nagyságrendű mintán végzett kutatásának lepárlásaként rajzolódott ki az a tizenkét állítás, amivel az átlagosnál magasabb teljesítményt leadó szervezetek/szervezeti egységek munkatársai nagy mértékben egyetértenek (Q12).

Read more »

Az érzelmek hozzák létre a szokásokat, nem a 21 napos ismétlés

Ha a szokások kialakításával kapcsolatban olvasgatunk vagy tanácsokat kapunk, gyakran felbukkan az az elgondolás, hogy 21 napon át kell hozzá ismételni a tevékenységet. Más források a 66 napot jelölik meg ugyanehhez. Egyébként mindkét szám egy-egy megfigyelés-alapú kutatásból jön. De hiába végzek valamit véres verejtékkel 21 napig, aminek minden percét rühellem, hosszú távon fennmaradó szokás, azaz tartós viselkedésváltozás nemigen lesz belőle.

Read more »