6 életmentő technika az önbizalom megszerzésére

Az elmúlt másfél évtizedben sok vezetővel mentorként dolgoztam. Blogjaimban a munkám során szerzett tapasztalataimat osztom meg. Ma az önbizalom kérdéskörével foglalkozom. Annak érdekében, hogy mentoráltjaim hatásosan tudják ellátni feladatkörüket, gyakran arra van szükségük, hogy önbizalmuk megerősödjön.

Az önbizalom a sikeres életvitel egyik fontos összetevője, egyik alapvető szükségletünk, de megszerzése terén gyakran tévúton járunk:

1. kívülről várjuk, holott belül terem,

2. másoktól tesszük függővé, holott egyedül mi tehetünk érte/róla,

3. azt gondolhatjuk, mi kevés önbizalommal születtünk és ez már így is marad (de ennek nem kellene így lennie)

4. és végül azt gondoljuk, a nagy eredmények hozzák meg az önbizalmunkat, pedig éppen azok elérésének fontos előfeltétele

Olykor mind megtorpanunk és megerősítésre vágyunk a továbblépés előtt. Ilyenkor jellemzően keressük a „hasonszőrűek“ társaságát, akik hasonló nehézségekkel küzdenek. Ez látszólag hasznos – látjuk, mások is vannak hasonló helyzetben –, megnyugtat és segíthet más szemszögből nézni a helyzetünket.

A másik lehetőség, hogy csak egy helyben állunk és halogatjuk a döntést. Bár rengeteg tényt, érvet összeszedtünk és felépítettünk egy logikus következtetésláncot, amely alátámasztja a ránk váró döntést, mégsem hozzuk meg azt, nem lépünk tovább. Valami még hiányzik. Kell valaki, akivel megosztjuk a gondokat, aki kimondatja velünk, mit tervezünk tenni most.

A vezetők számára jellemző szituáció még, hogy úgy érezzük, olyan sok a megoldandó feladat, hogy azt sem tudjuk, melyikhez fogjunk és csak várjuk a megvilágosodást. Aztán egyszer csak elfogadjuk, hogy ennyi dolgot képtelenség egyszerre elvégezni, majd listát írunk, priorizálunk és kiválasztjuk az első dolgot, amit megoldunk. Amikor elvégeztünk néhány feladatot a listáról, beindul egy flow, ami kivezet a „káoszból” – de legalábbis kintebb.

Ismerős valamelyik? Ki ne lett volna már ilyen helyzetben?

Mindhárom helyzet azzal a pillanattal oldódik fel, hogy lenyugszunk, helyre tesszük önbizalmunkat, majd megtesszük a megtehetőt és az eredményekre/tanulságokra koncentrálunk.

Nos, milyen technikákkal segíthetünk magunkon, ha épp nincs kéznél senki „hasonszőrű”, „támogató” vagy „mentor” és a hullámok épp összecsapni készülnek a fejünk felett?

Bemutatok 6 gyakorlatot, amivel azonnali segítséget kapunk saját önbizalmunk megerősítésére, ezek valódi segítséget nyújtanak, jóllehet, a hosszútávú önbizalomépítéshez ennél többre is szükségünk lehet, de erről majd a következő cikkben ejtek szót.

1. TÉGY ÚGY, MINTHA:

Mentorként ezt kérem mentoráltamtól – „Gondold el, hogy az adott helyzetet sikerül a lehető legjobb eredménnyel zárnod! Mi volt az első dolog, amit tettél és hogyan cselekedtél ebben a helyzetben? Milyen volt a testtartásod, a hangod? Mit kértél másoktól és ők hogyan fogadták a dolgot?” – A lényeg, hogy tegyél úgy, mintha olyan magabiztos lennél, mint szeretnél. A fantázia az agyadnak azt a részét stimulálja, amelyet a valós élmények, így megszerezheted a jó eredményekből származó önbizalmat előre. 

2. TANULJ A HŐSEIDTŐL:

Bizonyára van olyan példaképed, aki tökéletesen kezelné ezt a helyzetet. Gondolkodj az ő fejével. Képzeld bele magad valakinek a bőrébe, aki nyugalmat és erőt sugároz magából és képzeld el, ő mit tenne, ha a te kihívásoddal nézne szembe. Használd fel a magabiztosságukat és a bátorságukat a saját helyzetedben.

3. HAJTSANAK A CÉLJAID:

Döntsd el, mit akarsz és kérd azt! Hogy ehhez előbb tisztázni kell, mit akarsz? Igen és ez gyakorta nem könnyű, mérlegelni kell egy csomó mindent és a végén elhatározásra kell jutnod, de semmi nem erősít meg jobban a döntéseid során, mint az, ha tudod, mit miért teszel, miért döntesz úgy, ahogy, és ennek a kiinduló pontja a célod megléte. Koncentrálj arra, amit akarsz: hallotunk már az önbeteljesítő próféciákról. Amire sokat gondolunk, az valósággá válik – egyszerűen azért, mert meghatározza a cselekedeteinket és a hozzáállásunkat. Ha olyan dolgokra gondolsz, amelyek lelkesítenek, lelkesedni fogsz és ez emeli az önbizalmadat. Ha viszont azokon a dolgokon töprengsz, amelyektől szorongsz, még jobban szorongani fogsz. A jó hír, hogy Te dönthetsz.

4. ÖRÜLJ MIKROSIKEREIDNEK:

„Hogyan fogod felismerni, hogy a dolgok jól mennek? Mik lesznek az első apró jelzések arra vonatkozóan, hogy valami elindult a megfelelő irányba? Ki és mit fog mondani, tenni, amikor felismered, hogy a megfelelő hatást sikerült keltened?” Ilyen és hasonló kérdések segítenek tisztázni mikrosikereid első indikátorait. Ha éppen valami nem jól sikerült, elemezd ki, mit tanultál és hangsúlyozd, hogyan fog ez a tanulság segíteni téged a jövőben.

5. KÉRD ÉS FOGADD EL A VISSZAJELZÉST:

Egyik mentoromtól azt tanultam, hogy az, hogy a vásárlóid mennyire elégedettek a szolgáltatásoddal, nagymértékben attól függ, hogy megkérdezted-e őket. Ismételten bátorság kell hozzá, mert lehet, hogy kritikát mondanak, de ismerd fel a fejlődés lehetőségét a kritikában is és persze, ha megkérded, elmondja a jót is. Ez sokban azon múlik, hogyan kérdezel. A „Mennyire vagy elégedett azzal, amit kaptál?” kérdés helyett, megkérdezheted azt is, hogy „Mivel vagy a leginkább elégedett?” A második kérdésre adott válaszok fókusza erősíti az önbizalmunkat, míg az első kérdés teret ad olyan válaszok megfogalmazásának, amelyekből már nehezebb előnyt kovácsolni.

6. MIBEN VAGY TE KIVÁLÓ?:

Írd össze jó tulajdonságaidat és rendszeresen bővítsd, aktualizáld a listát! Milyen erősségeid és tulajdonságaid fognak leginkább segíteni abban, hogy sikerrel járj? Hogyan tudod őket a legjobban mozgósítani? Lásd el a környezetedet jó tanácsokkal azt illetően, miben kérjenek tőled támogatást, ha kiemelkedő eredményt szeretnének kapni. Elemezd ki erősségeidet! – ez segít optimistának maradni, vagy éppen azzá válni és kiűzi a szorongást a napjaidból!

Neked milyen praktikák szoktak segíteni? Írd meg és segíts bővíteni a listát!

More blog posts:

Hogyan konstruálja meg az agyunk az érzelmeket?

Harmadik, az érzelmek idegtudományi hátterét körbejáró cikkemet, melyet Lisa Feldman Barrett How Emotions are Made című könyve alapján írtam, valahol ott hagytam abba, hogy a világ dolgainak érzékelése és az érzelmek mögött is mentális koncepcióink állnak. A szerző a könyv következő fejezetében a téma fejlődéslélektani és biológiai hátterét fejtegeti tovább.

Read more »

Mentális koncepciók állnak világérzékelésünk és érzelmeink mögött

Menjünk tovább Lisa Feldman Barrett How Emotions are Made című könyvének feldolgozásával, amit néhány hete kezdtem el a blogon. Mindent, amit magunk körül érzékelünk, az agyunk mentális koncepcióként reprezentálja (macska, asztal, kávéillat, park, mosnivaló, zöld lámpa, barack a fejünkre stb.). Koncepciók nélkül a tapasztalataink csak folyamatos zajból állnának.

Read more »