Miért terelik vissza a cégek a munkatársakat az irodába? 

Bár sokan még akár hetente kétszer-háromszor is otthonról dolgozhatnak, egyre több cég kötelezi el magát a teljes munkaidős irodai visszatérés mellett. Egy racionális világban egy ilyen elhatározás észszerűségen alapulna, tényekkel és adatokkal lenne alátámasztva, nem pusztán kényre-kedvre összeválogatott tanulmányokra hivatkozna. Látjuk azonban, hogy – más esetekhez hasonlóan, pl. tehetségmenedzsment, vezetők fejlesztése – a döntések nemhogy nem mindig észszerűségen alapulnak, de még csak az adatok és kutatások se zavarják meg a “tisztánlátást”.

Pedig a legtöbb cég azért elég sok adattal rendelkezik; így az, hogy megvizsgálják, hol és hogyan dolgoznak hatékonyan a kollégák és mennyit teljesítenek vagy termelnek, kihúzhatná a méregfogát egy egyébként hiedelem-, és preferencia-alapú, anekdotikus vitának. 

A Forbes (Tomas Chamorro-Premuzic) egyik gyűjtéséből hoznék ide néhány elfogult, szubjektív véleményt, melyeket a leggyakrabban hallok vezetőkkel, HR-es kollégákkal váló beszélgetéseim során. 

A szervezeti kultúra szempontjából fontos a jelenlét 

Sok HR vezető úgy gondolja, hogy a személyes jelenlét erősíti a cégkultúrát, növeli a munkatársak elkötelezettségét, lojalitását és segíti a megtartásukat. Az irodában jelenlévő kollégák ugyanis korlátlanul mártózhatnak meg a cég értékeinek jacuzzijában, felszippanthatják céges normák bódító csíkját és az informális interakciók vadasparkjában andalogva emelkedik az összetartozás érzése. 

Mindezek azt feltételezik, hogy az irodában való jelenlét: 

  • A személyes interakciók következtében javítja a morált.
  • A közös élmények révén erősíti a csapatkohéziót és a szervezeti értékeket. 
  • Lehetőségeket teremt a spontán mentorálásra és problémamegoldásra a spontán interakciók során. 
  • Segít újraépíteni az elkötelezettséget azok számára, akik esetleg elszigeteltnek érzik magukat. 

Akár lehet ezekben némi igazság, azonban felmerülnek kérdőjelek is: 

  • A vállalati kultúra nem feltétlenül függ a fizikai tértől. A Gartner elemzése szerint például a fizikai közelségnek zéró a hatása a vállalati kultúrához való kapcsolódásra. 
  • Az alkalmazottak olyan környezetbe történő kényszerítése, amely nem illeszkedik a személyes munkastílusukhoz, csökkentheti az elégedettséget, árthat a morálnak és kirekesztő lehet. 
  • A Gallup adatai azt mutatják, hogy az elkötelezettséget és a teljesítményt leginkább nem az határozza meg, hogy hol dolgoznak az emberek, hanem a közvetlen vezetők minősége. 

Javul az együttműködés és a csapatmunka 

Gyakran hallani azt az érvet, hogy a személyes munka megkönnyíti az együttműködést, csökkenti a virtuális találkozók szervezésének nehézségeit és lehetővé teszi az informális ötletelést. 

Ráadásul: 

  • Növeli az innováció valószínűségét. 
  • Megkönnyíti a csapatok számára a gyors iterációt és a valós idejű visszajelzést. 
  • Erősíti az interperszonális kapcsolatokat, amelyek javíthatják a csapatmunkát.  

Azonban van ennek hátránya is: 

  • Az együttműködés távolról is lehet hatékony a megfelelő eszközökkel és gyakorlatokkal. 
  • Azt feltételezzük, hogy minden munka igényli az együttműködést. Valójában a problémamegoldást, analitikus gondolkodást és az elmélyülést igénylő feladatok vagy a konferenciahívások esetén jobb, ha nem vagyunk az irodában, kevesebb a zavaró körülmény. 

Könnyebb ellenőrizni, mit csinálnak a kollégák 

Sok vezető számára nehézséget okoz a teljesítmény értékelése, ezért inkább vizuális megfigyelésekre támaszkodik – például arra, hogy a kollégák az asztaluknál vannak-e –, hogy megítélje, folyik-e a munka. 

Úgy érvelnek, hogy az emberek visszahozása az irodába: 

  • Lehetővé teszi számukra a valós idejű visszajelzést. 
  • Csökkenti a bizonytalanságot a kollégák elérhetőségével kapcsolatban (ez persze csak akkor igaz, ha a vezető is épp akkor van az irodában, amikor az, akit épp ugráltatni szeretne). 
  • Lehetővé teszi a kevésbé tapasztalt vezetők számára, hogy kontroll alatt érezzék a dolgokat. 
  • Igazságosabb lehetőség, mint néhány embernek megengedni, hogy otthonról dolgozzon. 

De úgy tűnik ezek többnyire illúziók: 

  • Jól hangzik a valós idejű visszajelzés elméleti lehetősége, csak a gyakorlatban a munkavállalók alig 27%-a mondja azt, hogy rendszeresen kap. Ráadásul, mindössze 34%-uk ért teljes mértékben egyet azzal, hogy a főnöke tudja, hogy milyen projekteken feladatokon dolgoznak. 
  • A jelenlétre való túlzott támaszkodás – különösen a kevésbé tapasztalt vezetők körében – mikromenedzsmenthez vezethet. 
  • Az munkavállalók úgy érezhetik, hogy nem bíznak bennük, hogy maguktól is dolgoznak. 
  • A vezetők hajlamosak pozitívabban értékelni azokat a kollégákat, akik az irodában vannak (közelségi torzítás –proximity bias) 
  • A hibrid környezetben dolgozó vezetők gyakrabban alkalmazzák a vezetői jógyakorlatokat, mint a teljes időben irodában dolgozók. 
  • Épp az okoz problémát, hogy az otthoni munkavégzésre juttatásként tekintenek a vezetők és nem a munkaszervezés alternatív módjaként. 

Az irodabérlési költség-veszteség csökkentése 

Sok vállalat hosszú távra bérli az irodáját, ami jelentős költségekkel jár. Mivel nem tudnak csökkenteni a költségen, ezért ragaszkodnak ahhoz, hogy a munkavállalók használják a teret – legalább ne tűnjön feleslegesnek. 

Úgy vannak vele, hogy az emberek irodába visszaterelése: 

  • Javítja a meglévő ingatlanbefektetések megtérülését. 
  • Hozzáférést biztosít az alkalmazottaknak az irodai szolgáltatásokhoz. 
  • Az igazságosság érzetét teremti, ha mindenkitől elvárják a jelenlétet. 

Ugyanakkor érdemes azt is figyelembe venni, hogy: 

  • Egy korábbi pénzügyi döntés nem diktálhatja a munkarendet, ha az negatívan befolyásolja az munkavállalók produktivitását és jólétét, és üzleti hátrányokat jelenthet. 
  • A kollégák úgy érezhetik, hogy csak azért ingáznak, hogy kompenzáljanak egy költséget; azaz a cég többre értékeli az ingatlanjait, mint a humán tőkéjét. 

Leépítés és megtartás eszköze 

Bár valószínűleg sose vallják be, néhány vállalat az irodába való visszaterelést létszámcsökkentésre használja. A munkakörnyezet kevésbé rugalmassá tételével arra késztetik a kollégákat, hogy önként kilépjenek, csökkentve az elbocsátással járó költségeket. 

Hasznos megközelítés lehet, mivel: 

  • Csökkenti a bérköltségeket anélkül, hogy leépítésekbe kellene bonyolódni. 
  • Akik maradnak, hajlandóbbak lesznek betartani a szabályokat, javul a munkakultúra és az elkötelezettség.  

És mégis visszaüthet, mivel: 

  • A legjobb emberek elvesztéséhez vezethet és nem az alulteljesítők lépnek ki. 
  • Ronthat a munkáltatói márkán, megnehezítve a jövőbeni toborzást. 
  • Elriaszthatja azokat a tehetségeket, akik számára kiemelten fontos a munka-magánélet egyensúlya. 
  • Ha a versenytársak nagyobb rugalmasságot kínálnak, elcsábíthatják a legjobb tehetségeket. 
  • Az elkötelezettség és lojalitás látszatát keltheti, ugyanis akiknek nincs jobb alternatívája, jó katona mintájára, a munka „színlelésére” tesz erőfeszítést ahelyett, hogy eredményeket produkálna. 

Sok vállalat kénytelen volt engedélyezni a távmunkát a pandémia idején, még akkor is, ha soha nem hitt benne, nem támogatta igazán. Amint a külső nyomás enyhült, lelkesen igyekeznek visszatérni a korábbi módszereikhez (Status Quo bias). A hibrid munka elfogadása nem stratégiai döntés volt, hanem szükségszerűség. Egyszerűbbnek tűnik a működés azáltal, hogy megszünik a hibrid csapatok kezelésének bonyolultsága; sokkal könnyebb egységes megközelítést alkalmazni, mint figyelembe venni az egyéni igényeket és a vezetők is megtarthatják a régóta fennálló nézeteiket a munkahelyi hatékonyságról. 

Nem találom a logikát abban az elképzelésben, hogy azok a munkatársak, akiket a vezetők nem tartanak eléggé megbízhatónak, hogy hatékonyan dolgozzanak otthonról, valahogy majd hirtelen elkötelezettek és produktívak lesznek, ha visszakényszerítik őket az irodába. Ha ügyesebben tettetik, hogy elfoglaltak és dolgoznak, mint ahogyan a vezetőik a teljesítményüket, eredményeiket értékelni képesek, a főnökeik még egy kis ego-boostot is kaphatnak, amikor látják őket „elfoglaltan”, fókuszáltan és motiváltan bámulni a képernyőt, amikor elhaladnak az asztaluk mellett. 

Ezzel együtt figyelmen kívül hagyjuk a megszerzett tanulságokat a termelékenységről és rugalmasságról, nehéz helyzetbe hozzuk azokat az kollégákat, akik az életüket a távoli munkára építették, ráadásul a bizalmatlanság árát is meg kell fizetnünk. Azok a vállalatok, melyek kiegyensúlyozottabb, rugalmasabb megközelítést alkalmaznak – az eredményeket helyezve előtérbe a jelenléttel szemben – nagyobb valószínűséggel tartják meg a tehetségeket és alakítanak ki egészséges munkakultúrát. Talán nem érdemes tovább rombolni az elkötelezettséget (eddig se volt túl rózsás) és a tehetségek elvesztését. Egy ideális világban a vezetők tudatosan mérnék a munkavállalók által szállított eredményeket és az általuk létrehozott értéket, feleslegessé téve annak a szükségességét, hogy olyan jelentéktelen részletek vizslatására kellene összpontosítaniuk, hogy hol dolgoznak az emberek. 

ACT2MANAGE podcast

Ha van kedved, hallgasd meg a témáról a beszélgetést a Mihülyeség Minemaz podcastunkban:

More blog posts:

Unlocking the Secrets of Effective Leadership

In today’s unpredictable business world, the quest for effective leadership has never been more critical. Imagine a leader who can inspire hope (vision for the future), build trust, show compassion, and provide stability. Sounds like a dream, right?

Well, Gallup’s Global Leadership Report reveals that these are not just lofty ideals but essential traits that followers seek in their leaders. Based on surveys conducted in 52 countries, the report identifies four primary needs of followers: hope, trust, compassion, and stability. The report reminded me a story from some years ago.

Read more »
komfortzóna

A komfortzónán belül is történnek csodák!

Kering az interneten egy jópofa ábra két egymást nem metsző körrel: az egyik a komfortzónádat jelöli, a másik azt, ahol a csodák történnek. A kép azt implikálja tehát, hogy a csodákhoz ki kell lépned a komfortzónádból. Ebben persze van igazság, de csak részigazság. Amikor próbára teszed magad az ismeretlenben, gyakran előfordul, hogy sokkal többre vagy képes, mint amit előzetesen gondoltál volna, vagy olyat is meg tudsz csinálni, amiről az ellenkezőjét feltételezted. A tapasztalatból tehát megerősödött önbizalommal térhetsz vissza, egyúttal a komfortzónád is szélesedhetett ennek eredményeképp.

Read more »